PRÍBEH PORTÁLU WWW.SACHOVETRENINGY.SK

Dnes už viem, že na to aby ste v šachu napredovali a dosiahli rating 2300+ potrebujete robiť tieto 3 veci:

  1. Uvedomiť si, čo ste pre tréning šachu robili doteraz
  2. Rozhodnúť sa trénovať a zlepšiť sa hneď teraz!
  3. Stanoviť si cieľ a stratégiu

Dnes je to môj recept na to, aby som v šachu stále napredoval. Otázka znie, prečo má dnes tak málo ľudí rating cez 2300? Myslíte si, že je to otázka pohlavia? Veku? Rodinnej situácie? Peňazí? Talentu? Ja si to osobne nemyslím. Myslím si, že každý, kto si stanoví správne tréningové návyky to môže dosiahnuť. Za posledné roky som sa v šachu dosť prehodnocoval. Keď som si už povedal, že idem prekročiť rating 2400, tak som sa zastavil a povedal si, že najprv ale pomôžem všetkým šachistom na Slovensku a v Česku s ambíciami dosiahnuť od základného ratingu 1000 rating až 2300. Dokážete to aj vy...

Príbeh Vladimíra alias príbeh www.sachovetreningy.sk

Volám sa Vladimír Jacko a do šachového klubu som vstúpil keď som mal 12 rokov. Vtedy som ešte nevedel, že v šachu ostanem nejaký ten piatok :), no každopádne chytilo ma to a za 7 rokov som prekročil rating 2300 a získal tak titul Fide Master. Každopádne počas týchto 7 rokov som trénoval rôznymi formami. Mal som niekoľko krátkych pokusov trénovať aj individuálne s trénerom, ale viac menej sa tieto pokusy neujali, či už pre finančné, alebo časové problémy. Preto som zväčša trénoval sám. Keď šachista trénuje sám, mal by si určiť, čo konkrétne ide trénovať a ako ide trénovať. Ono to vôbec nie je jednoduché trénovať sám a efektívne. Riešite taktiku, koncovky, stratégiu, pešiakové štruktúry atď., a to všetko zväčša bez nejakej koncepcie.       

Myslíte si, že to je efektívne? Pokiaľ by vám za ten čas radil niekto oveľa skúsenejší, (v najlepšom prípade váš tréner), spravili by ste toho podľa môjho názoru určite viac, vďaka čomu by ste dosiahli aj vyšší rating.

Avšak tento môj samotársky prístup bol vo väčšej miere obohatený sústredeniami, ktoré organizovala Beskydská šachová škola (CZ) a takisto aj Liptovská šachová škola (SR). Vrelo všetkým odporúčam zúčastniť sa takýchto šachových akcií. Prídete do kontaktu nielen s profíkmi, ktorí tam prednášajú, ale aj s ľuďmi, ktorí tam chodia s podobným záujmom a môžete si tak vymieňať informácie. Je to pre mňa, ako šachistu bez trénera, jedno z najefektívnejších riešení. Samozrejme to takisto nie je zadarmo a stojí to čas.

Preto som postupom času prechádzal na internetové lekcie na youtube. Zväčša boli prístupné zadarmo, vysvetľovali ich veľmajstri a tak som sa vzdelával s veľkým odhodlaním.

No bolo tu niekoľko vecí, ktoré mi vždy hrozne vadili:

  1. prednášky boli vždy na istú tému, no keď lekcia skončila, objavila sa nová téma z úplne inej oblasti
  2. lekcie nemali žiadnu koncepciu
  3. nebolo tam žiadne opakovanie
  4. neboli tam rady, čo mám robiť keď lekcia skončí

Nedá sa povedať, že by ma to neobohacovalo, ale každopádne som bol nesmierne vytočený, že nepokračujem ďalej v danej téme alebo tréning koncepčne nenadväzoval.

A tak raz pri ceste vlakom z Košíc do Bratislavy  pri pozeraní takejto jednej free lekcie som si povedal, že už toho mám dosť... skúsim to spraviť inak, lepšie, a hlavne na Slovensku a v Česku, kde projekty takéhoto typu veľmi nevznikajú.  Povedal som si, že možno nielen ja mám podobný problém a takisto ma napadlo, že veľa šachistov nemá svojho trénera a nevie čo má robiť.

Rozmýšľal som, ako to urobím efektívnejšie a tak som si na pomoc privolal spolužiaka a kamaráta Dávida, ktorý bol predsa len trošku technicky zdatnejší ako ja :). Spoločnými silami sme postupne budovali portál, až kým nadobudol terajšiu podobu. Stále však na portáli pracujeme! Tréneri, ktorí účinkujú na portáli sú skúsení a ja ich mám veľmi rád aj po ľudskej stránke. Spracovali sme celú koncepciu a rozbehli tento projekt.

Vždy som vedel, že portál pomôže mnohým ľuďom, ale aby som mohol „kľudne spávať“ 🙂 rozhodol som sa na názor opýtať  profíkov ako GM  Navaru, GM Movsesiana, GM Markoša, GM Cveka, GM Štohla a GM Plachetku.  Pozrite, čo na túto novinku povedali >>

Dúfam, že mnou vytvorený portál prinesie všetkým šachistom výrazne lepšie výsledky a hlavne väčšiu radosť z hry. Urobil som to pre vás 🙂

Rozpísal by som sa aj viac, ale radšej idem opäť vylepšovať portál. Tak poďme teda trénovať a makať...

  - FM Vladimír Jacko

Stiahnite si zadarmo eBook s názvom:

DOSIAHNITE Z RATINGU 1000 RATING AŽ 2300 ELO BODOV !!!