FIDE TRÉNER
TOMÁŠ KRAK

Kontinuálny tréningový plán vyvíjaný pre stredne pokročilých šachistov. Čaká na vás 40 hodinových lekcií + 40 materiálov na opakovanie.

„Nedá sa sedieť na dvoch stoličkách, preto má trénerská činnosť prednosť pred vlastným hraním a úspechy mojich zverencov sú pre mňa prvoradé a cennejšie.“

„Zdravím všetkých, čo sa chcú v šachu zlepšiť a posunúť sa  na vyššiu úroveň.
Moje meno je Tomáš Krak.

Šach som začal hrať ako 12-ročný. Mojím prvým trénerom bol prvý košický medzinárodný majster IM Ladislav Kotán, u ktorého som trénoval 7 rokov. Vedomosti, ktoré som získal nielen touto cestou, som sa rozhodol šíriť ďalej, a tak som sa v roku 2011 stal inštruktorom Slovenského šachového zväzu. V súčasnosti pokračujem v jeho šľapajách a moji prví zverenci sú ešte tí, s ktorými trénoval aj môj tréner. Na podporu  šachu na východnom Slovensku som v roku 2010 založil občianske združenie 1. Košická šachová škola. 

Momentálne mi na rôznych vrcholových podujatiach, sústredeniach a aj v každodennom tréningovom procese trénersky vypomájú:  veľmajster GM Tomáš Petrík, Matej Kušiak, Otomar Pejko  a Rastislav Serbin.

Úzko spolupracujem so šachovým klubom Šachy Reinter Humenné, kde som súčasťou skvelého tímu na hráčskej a taktiež trénerskej úrovni. Venujem sa dokonca aj hráčom so zrakovým postihnutím.

Od roku 2011 som získal so svojimi zverencami na Majstrovstvách Slovenska juniorov 68 medailí a mnohé medailové pozície na OPEN turnajoch hraných každým hracím tempom. V roku 2013 som prekročil hranicu 2300 ELO bodov, a tak som splnil podmienky pre udelenie titulu Majster Fide. V roku 2014 som uhral prvú normu medzinárodného majstra, v roku 2020 som uhral druhú normu. V roku 2015 mi komisia SŠZ udelila vyššiu trénerskú triedu a stal som sa trénerom SŠZ

Pre mňa je nesmierne veľkou cťou byť trénersky účastný na portáli Šachové tréningy.
Je to určite aj preto, že na Slovensku nič podobné doteraz nebolo. Celý portál má poskytnúť systematický tréning
od A po Z pre rôzne výkonnostné úrovne hráčov.

KONTINUÁLNY
TRÉNINGOVÝ PLÁN


Ja osobne mám na starosti pri KONTINUÁLNOM TRÉNINGOVOM PLÁNE skupinu od ratingu 1601 do 1950 ELO, ktorá je medzi skupinou FT Petra Palečka (1000 - 1600 ELO)  a IM Štefana Mazúra (1951 - 2300 ELO).

FT Peter Paleček

začiatočníci → mierne pokročilí

 • pre hráčov ratingu
  1000(začiatok)-1600 
 • 80 polhodinových lekcií
 • 80 materiálov

FM Tomáš Krak

stredne pokročilí

 • pre hráčov ratingu
  1601-1950
 • 40 hodinových lekcií
 • 40 materiálov

IM Štefan Mazúr

pokročilí → profi

 • pre hráčov ratingu
  1951-2300
 • 40 hodinových lekcií
 • 40 materiálov
Čo bude mojou úlohou v tejto 2. skupine?

Mojou úlohou bude rozobrať systematicky všetky základné typy pešiakových štruktúr s pohľadom na stratégiu, taktické motívy, až do koncovky.

Ako sú lekcie usporiadané?

Jednotlivé tréningové lekcie sú usporiadané podľa mesiacov. Čaká nás teda 10 mesiacov (samozrejme, pokiaľ tempo dodržíte). V každom mesiaci sú 4 tréningové lekcie v trvaní 60 min. 

Aká je štruktúra tréningového mesiaca? Z čoho pozostáva každý jeden?
 • 1
  Prvá lekcia v mesiaci
  obsahuje základné informácie o danej téme, základné strategické plány, základné taktické motívy a nejaké základné varianty.
 • 2
  V druhej lekcii
  je zameranie na určité strategické vychytávky a na niektoré originálne plány alebo na iné rozmiestnenia figúr, resp. na niečo, čo už nie je až také “bežné” alebo tak dôverne známe.
 • 3
  Tretia lekcia v mesiaci
  má za cieľ priniesť predzvesť teórie, kde sa ale zoznámime s niečím, čo je hlavné alebo bežne používané. Aj tam sa ale budeme snažiť ukázať niečo, čo by stálo za úvahu použiť aj vo vašom prípade.
 • 4
  Štvrtá lekcia
  je tá lekcia, ktorá nášmu portálu zabezpečuje originalitu. To znamená, že sú v nej vlastné nápady, plány a novinky, ktoré nie sú inde uverejnené alebo sú len málo používané.
A čo sa týka výstupu z každej lekcie?

Každý z poslucháčov dostane výstup zo všetkých lekcií v podobe materiálov, ktoré si po tréningu môže pozrieť (PDF aj PGN). Tieto materiály majú upriamiť pozornosť zverenca na základné body, ktoré boli prezentované v lekcii. To by malo viesť k tomu, aby sme si lepšie ozrejmili poznatky.

Nesmierne sa teším na tréningový proces a verím, že sa ho zúčastníte. Odporúčam sa pozrieť na nultý tréningový mesiac v členskej sekcii. Je tam načrtnuté, akým spôsobom môžu prebiehať dané tréningy.

Je to akýsi highlight na to, čo bude prebiehať, už ale systematicky.

Odporúčam vám pozrieť si zoznam tém, ktoré sa budú preberať a podľa toho sa budete vedieť zorientovať."

Trénerská činnosť je v mojom živote na prvom mieste.
S pozdravom
Váš tréner Tomáš


Čo teda získate týmto komplexným plánom?

 • 1
  Koncepciu celého 10-mesačného plánu, vďaka ktorej sa nemusíte skrátka starať o to, čo budete trénovať a či je materiál pre vás vhodný. Získate ucelený materiál vytvorený špeciálne pre vašu úroveň.
 • 2
  Nadväznosť jednotlivých lekcií. Vždy viete, čo nasleduje ďalej. Každá jedna lekcia nadväzuje na ďalšiu lekciu. Ste jednoducho vedený z bodu A do bodu Z.
 • 3
  Podanie a skúsenosti profesionálneho trénera, ktorý dennodenne trénuje svojich zverencov + hodiny príprav na každú jednu lekciu.
 • 4
  Interaktivitu. Snažili sme sa počas 1,5-ročného vývoja plán vytvoriť tak, aby takmer plnohodnotne nahradil osobný tréning s trénerom. V každej lekcii vám tréner často hovorí, kedy si urobiť pauzu, dá vám presný čas na porozmýšľanie a následne vám ukáže správne riešenie. Ste tak nepriamo nútený trénovať, nie iba pozerať lekciu.
 • 5
  Ku každej jednej lekcii sme pre vás vytvorili materiál na opakovanie témy. Jednoducho si každú tému zopakujete.
 • 6
  Tréning v ľubovoľnom čase. Takto komplexne spracovaný materiál, ktorý vám interaktívne podávajú tréneri, si môžete pustiť kedykoľvek. Nemusíte sa s trénerom dohadovať na konkrétnom čase. Je to veľmi efektívna forma tréningu vzhľadom na prepojenie s každodennými rutinnými povinnosťami (škola, práca, rodina). Jednoducho trénujete, kedy vám to vyhovuje.
 • 7
  Lekcie pozeráte na vašom počítači alebo na smartfóne či tablete. Veľmi jednoduché a pohodlné.

Čo si o pláne myslia poslucháči,
ktorí ho už absolvovali?


Funguje to!

„K hodnoteniu tréningu: veľmi si cením všetky lekcie, pre mňa tam bolo veľa nepoznaného a cítim zlepšenie. Potrápil som viac hráčov s vyšším ELO-m, aj na MSR som zahral celkom vyrovnané partie s FM Zvaríkom a FM Karasom, ale nakoniec sa ich kvalita prejavila. ELO mi stúplo o 39,6 boda. 

Pri hre sa mi vybavovali slová trénera FM Kraka - zisti, ktorá je tvoja najhoršia figúrka a zlepši jej postavenie, dokonči vývin, hraj na vytvorenie druhej slabiny a iné. Všetko dobré želá Vlado.“

- Vladimír Záhradník, Prešov

A čo vy rodičia? Tiež neviete, ako by ste Vaše deti
šachovo posunuli?

„Ahoj, 

volám sa Vladimír Haring a som otcom Viktora a Filipa, ktorí sú na slovenskej šachovej scéne pomerne dosť známi. Kto ma dobre pozná, vie, že mi veľmi záleží na ich šachovom raste a na ich napredovaní. Stále hľadám, skúmam rôzne materiály, ako napredovať a ako sa stále zlepšovať. 

Prednedávnom som objavil portál www.sachovetreningy.sk. Na Slovensku, a nielen na Slovensku, môžeme povedať, že je to bomba, čo sa týka trénovania. 

Jednou hlavnou výhodou portálu je systém. Všetky videá veľmi pekne na seba nadväzujú a to je veľmi dobré a výhodné, keď sa chcete zlepšovať.

V dnešnej uponáhľanej dobe je čas dôležitý faktor. Veľmi veľkou výhodou je trénovať, keď mám na to čas. Ďalšou výhodou je skladba trénerov. 

Cena tréningov je na dnešnú dobu  veľmi dostupná a myslím si, že pre všetkých. 

Ak ste momentálne na mieste rodiča, ktorý hľadá pre svoje dieťa to najlepšie v oblasti trénovania, vrele odporúčam portál www.sachovetreningy.sk.“

- Vladimír Haring, otec FM Viktora a FM Filipa Haringovcov

„Výhodu takejto formy tréningu vidím v tom, že si môžete vybrať čas a dĺžku tréningu podľa potreby, trénujete z pohodlia domova. Môžete si lekciu zopakovať. Určite je to veľmi efektívny spôsob tréningu. Páči sa mi, že aj známe veci sú vysvetlené zaujímavým spôsobom, prinášajúcim pre syna nový pohľad na danú problematiku, takže má pocit, že sa vždy niečo nové naučí.“
- Adriána
„Prioritne portál využíva môj 9-ročný syn, baví ho šach. Portál je veľmi prínosný pre jeho rast. Tréning z môjho pohľadu je hlavne časovo efektívny a keď má syn čas a chuť, tak trénuje. Odporúčam to ostatným rodičom nešachistom, aby to zakúpili svojim potomkom šachistom :-).“
- Milan
„Veľmi dobrý nápad vytvoriť tento portál. Dá sa trénovať kedy chcem. Z vlastnej skúsenosti viem, že je určite prospešný. Pri takomto spôsobe tréningu ma neobmedzuje zdravotný stav ako pri klasických návštevách tréningov. Za krátky čas sa naučím veľa nových vecí - nestrácam čas ako cestou na klasický tréning, nevymeškám tréning kvôli chorobe, nezaťažujem rodičov vozením na a z tréningu.“
- Lukáš