
Téma týchto videí je tak trochu nezvyčajná. Nazvali sme ju anticky, volá sa Gladiátori.
Išlo nám o to, že tak ako v rímskom Koloseu spolu zápasili bojovníci z najrozličnejších národov a najrozličnejšími zbraňami, tak podobne je to aj pri šachu. Vraveli sme si, že upriamime pozornosť na to, že aj na tej šachovnici niekedy vznikajú materiálové pomery, ktoré sú veľmi nezvyčajné, veľmi zaujímavé a poučné.
Igor ako konzervatívnejší a starší pán sa držal trošku pri zemi a prevedie vás rozličnými úskaliami súboja jazdca a strelca - čo sú také najtypickejšie formy nerovnakého materiálu, ktorý sa môže na šachovnici vyskytnúť.
Ja ako mladší a divokejší vám ukážem také menej obvyklé pomery, napríklad: dáma proti dvom vežiam, ľahká figúra proti pešiakom, prevahy kvality a podobne.
Veríme, že práve na tomto materiáli sa nielen perfektne zabavíte, ale zároveň si tak povediac naživo ohmatáte, čo tá ktorá figúrka dokáže a kedy má niektorá väčšiu cenu a druhá menšiu.
Ďakujem.
Ján Markoš

Dobrý deň, ja sa volám Igor Stohl, som šachový veľmajster a spoločne so slovenskou šachovou jednotkou Jánom Markošom sme pre poslucháčov pripravili 10 hodín lekcií. Obidvaja budeme mať po 5 hodín. Je to vlastne taká nadstavba oproti kmeňovým trénerom, ktorí pre portál pripravujú jednotlivé lekcie.
Budeme sa venovať takej problematike, určitej nerovnováhe na šachovnici. Moje a Janove prednášky budú v istom zmysle na seba nadväzovať a budeme sa snažiť ukázať také tie zložitejšie formy šachového boja.
Keď vzniká na šachovnici povedzme materiálna rovnováha, ale napriek tomu nie sú úplne rovnaké figúry na šachovnici. Povedzme, že takým typickým príkladom je, keď dôjde k výmene ľahkých figúr, napr. jazdca za strelca. To bude jedna z mojich tém.
Ďalšími témami budú, keď k tým rôznym ľahkým figúram pribudnú ťažké figúry (dáma + jazdec vs. dáma + strelec, veža + jazdec vs. veža + strelec). Na príklade jednej veľmi bohatej a obsažnej partie sa budem snažiť ukázať aj iné, ešte nezvyčajnejšie príklady rovnováhy (ale neštandardnej rovnováhy síl). Mojím posledným okruhom by malo byť to, ako jedna zo strán práve v prípade takejto rovnováhy uplatní nejakú menšiu prevahu. Čiže pôjde o uplatnenie minimálnej prevahy.
Je v tom určitý „protimluv“. Pokiaľ je prevaha minimálna, tak by ten obranca mal byť schopný ubrániť sa. Ale zas na druhej strane vieme, aké je to nepríjemné, teda pokiaľ máme nevýhodu a súper na nás tlačí. Alebo naopak, máme výhodu a snažíme sa vyhrať pozíciu, ktorá je čo i len mierne lepšia.
Ďakujem.
Igor Stohl
GM Ján Markoš
- 1Dve veže vs. dáma
- 2Veža vs. jazdec
- 3Veža vs. strelec
- 4Ľahká figúra vs. pešiaci
- 5Veža vs. dve figúry
GM Igor Stohl
- 1Strelec proti jazdcovi – plusy a mínusy
- 2V+S : V+J – všeobecný úvod & praktické príklady
- 3D+S : D+J – všeobecný úvod & praktické príklady
- 4Neštandardný pomer síl – rôzne formy
- 5Minimálna prevaha a ako ju realizovať (praktické ukážky)