FIDE TRÉNER
ŠTEFAN MAZÚR

Kontinuálny tréningový plán vyvíjaný pre pokročilých a profi šachistov. Čaká na vás 40 hodinových lekcií + 40 materiálov na opakovanie.

„Hrajte a trénujte, pretože šach je naozaj super!"

„Ahojte, všetci priaznivci šachu! Volám sa Štefan Mazúr a v nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako dlho sa tomuto športu venujem, aké boli moje najväčšie úspechy a čo vám môžem ponúknuť ako tréner na šachovom portáli www.sachovetreningy.sk .

Svoj život som šachu zasvätil už v siedmich rokoch. Odvtedy sa môj život točí okolo turnajov, trénovania, cestovania a vlastne všetkého, čo súvisí so šachom. Dlhodobo patrím do slovenskej TOP 10. Momentálne som hráčom slovenskej a českej extraligy. Voľný čas venujem prevažne tejto úžasnej kráľovskej hre. Okrem toho som vyštudoval psychológiu na UK v Bratislave. 

Počas šachového rastu som sa zúčastňoval rôznych sústredení na Slovensku a v Česku s mnohými skúsenými veľmajstrami. V mojich sedemnástich rokoch (rok 2010) som splnil podmienky na zisk titulu medzinárodný majster. Vzhľadom na to som sa mohol zúčastňovať turnajov svetového charakteru, ako sú napríklad Majstrovstvá Európy jednotlivcov v rokoch 2011 a 2013 alebo Letná svetová univerziáda v roku 2013. Medzi moje najväčšie reprezentačné šachové úspechy možno zaradiť 12. miesto na Majstrovstvách sveta do 18 rokov v Grécku (2010) a 9. miesto na Univerzitných majstrovstvách sveta v roku 2016 v Spojených arabských emirátoch. 

Počas mojich všetkých doterajších turnajov som odohral viac ako 130 partií proti veľmajstrom a získal som tak cenné skúsenosti. Môj rating zatiaľ dosiahol najvyššiu hodnotu 2472 bodov.

KONTINUÁLNY
TRÉNINGOVÝ PLÁN


Moje lekcie pri KONTINUÁLNOM TRÉNINGOVOM PLÁNE sú určené pre hráčov s ratingom 1951 a viac s plánom dosiahnuť približne extraligovú úroveň. 

FT Peter Paleček

začiatočníci → mierne pokročilí

 • pre hráčov ratingu
  1000(začiatok)-1600 
 • 80 polhodinových lekcií
 • 80 materiálov

FM Tomáš Krak

stredne pokročilí

 • pre hráčov ratingu
  1601-1950
 • 40 hodinových lekcií
 • 40 materiálov

IM Štefan Mazúr

pokročilí → profi

 • pre hráčov ratingu
  1951-2300
 • 40 hodinových lekcií
 • 40 materiálov
Čomu bude venovaný obsah mojej 3. skupiny?

Obsah bude venovaný stratégii, taktike, otvoreným hrám po úvodných ťahoch 1.e4 e5 a koncovkám. K preberanej problematike sa budem často vyjadrovať aj z pohľadu mojich vlastných partií proti veľmajstrom.

V tréningoch sa budete ponárať do problematiky hlbšie, ako ste možno zvyknutí. Prostredníctvom týchto tréningov koncentrujem všetky svoje vedomosti a skúsenosti a ponúkam ich pre tých, ktorí sa chcú v šachu zlepšovať a dosahovať vyššie méty. 

Z čoho pozostáva môj celý tréningový plán?

K dispozícii  máte 40 lekcií, pričom každá lekcia trvá 1 - 1,5 hodiny. Tieto lekcie alebo tréningy sú rozdelené do TRÉNINGOVÝCH MESIACOV, ktorých je 10. Takže každý tréningový mesiac pozostáva zo 4 tréningov.

Ako sú usporiadané lekcie v tréningových mesiacoch?

Týchto 40 tréningov je rozdelených aj podľa zamerania, a to na: 

 • 1
  Otvorenia - vždy prvý v mesiaci
 • 2
  Stratégiu - vždy druhý v mesiaci
 • 3
  Prepočet - vždy tretí v mesiaci
 • 4
  Koncovky - vždy štvrtý v mesiaci

Sú rozdelené rovným dielom, takže každej oblasti pripadne 10 tréningov.

Témy tréningov

Konkrétne témy tréningov si môžete pozrieť po kliknutí na tlačidlo nižšie, ale v skratke by som vám ich rád predstavil.

Aká je podrobná štruktúra tréningového mesiaca?
 • 1
  Otvorenia:
  Rozoberám otvorenia zo strany bieleho vznikajúce po úvodných ťahoch 1.e4,e5. Takže napríklad Ruskú obranu, Philidorovu obranu a potom najrôznejšie Španielske obrany. Skrátka, všetko čo môže čierny zahrať po 1.e4,e5 2. Jf3. Je to môj vlastný recept, ako hrať bielymi prvý ťah 1.e4.
 • 2
  Stratégia:
  Rozoberám stratégiu prostredníctvom rôznych pešiakových štruktúr, napríklad štruktúru z otvorených hier, kde sú pešiaci zakliesnení na e4/e5, alebo Maróczyho štruktúra, alebo izolovaný pešiak, visiaci pešiaci, rôzne pešiakové reťazce atď. Venujem sa plánom v týchto pozíciách za obidve strany.
 • 3
  Prepočet:
  V treťom tréningu rozoberám celý proces myslenia pri šachovnici, napríklad sa venujem výberu ťahov kandidátov, ako útočiť na kráľa, ako myslieť profilakticky, ako sa snažiť nedostať do časoviek.
 • 4
  Koncovky:
  Začínam pešiakovými a potom prejdem aj ostatné typy: jazdcové, strelcové, vežové a dámske, ale v poslednom tréningovom mesiaci je tréning o elementárnych koncovkách, kde už nie sú pešiaci v pozícii - napr. ako hrať veža+strelec vs. veža.

Toto všetko a ešte viac na vás čaká v mojich tréningoch, máte sa načo tešiť, je toho naozaj dosť. Dúfam, že tréningy splnia svoj účel a že vám budú veľkým prínosom. Skutočne by mi bolo cťou, ak by moje tréningy pomohli napríklad aj práve vám. 

S pozdravom a prianím veľa elánu do trénovania
Váš tréner Štefan


Čo teda získate týmto komplexným plánom?

 • 1
  Koncepciu celého 10-mesačného plánu, vďaka ktorej sa nemusíte skrátka starať o to, čo budete trénovať a či je materiál pre vás vhodný. Získate ucelený materiál vytvorený špeciálne pre vašu úroveň.
 • 2
  Nadväznosť jednotlivých lekcií. Vždy viete, čo nasleduje ďalej. Každá jedna lekcia nadväzuje na ďalšiu lekciu. Ste jednoducho vedený z bodu A do bodu Z.
 • 3
  Podanie a skúsenosti profesionála, ktorý je nielen majstrom SR mužov 2019, ale stále aj aktívnym trénerom a hráčom slovenskej a českej špičky + hodiny príprav na každú jednu lekciu.
 • 4
  Interaktivitu. Počas 1,5-ročného vývoja sme sa snažili vytvoriť plán tak, aby takmer plnohodnotne nahradil osobný tréning s trénerom. V každej lekcii vám tréner často povie, kedy si urobiť pauzu, dá vám presný čas na porozmýšľanie a následne vám ukáže správne riešenie. Ste tak nepriamo nútení trénovať, nie iba pozerať lekciu.
 • 5
  Ku každej jednej lekcii sme pre vás vytvorili materiál na opakovanie témy. Jednoducho si každú tému zopakujete. Uistíte sa, či tomu rozumiete.
 • 6
  Tréning v ľubovoľnom čase. Takto komplexne spracovaný materiál, ktorý vám interaktívne podávajú tréneri, si môžete pustiť kedykoľvek. Nemusíte sa s trénerom dohadovať na konkrétnom čase. Je to veľmi efektívna forma tréningu vzhľadom na prepojenie s každodennými rutinnými povinnosťami (škola, práca, rodina). Jednoducho trénujete, kedy vám to vyhovuje.
 • 7
  Lekcie pozeráte na vašom počítači, alebo na smartfóne či tablete. Veľmi jednoduché a pohodlné.

Čo si o pláne myslia poslucháči,
ktorí ho už absolvovali?


Funguje to!

„Dobrý deň, 

zdravím všetkých priaznivcov šachu. Volám sa Teodor Holtman, som šachový Fide Majster a majster SR do 20 rokov. No a zo svojich úspechov by som mohol povedať, že som bol na rôznych medzinárodných podujatiach. Bol som na ME, na majstrovstvách sveta v Rusku, teraz sa chystám na majstrovstvá sveta do Talianska. 

Ja si o portáli myslím, že je to veľmi zaujímavá a prospešná vec. Ja už som o tom počul, keď sa to tvorilo, keď to začínalo a určite som to podporoval, lebo si myslím, že to je niečo nové. Je to iný spôsob trénovania a je dostupnejší pre širšiu verejnosť

Napríklad nie každý si môže dovoliť osobných trénerov alebo sú tréneri z ďalekých miest, aj keď v dnešnej dobe to nie je problém, ale týmto spôsobom sa naozaj dá trénovať kdekoľvek, v akomkoľvek čase, netreba sa na ničom dohadovať. Proste človek sadne a môže trénovať. 

Čo sa týka výučby na tomto portáli, tak je to podľa mňa dobre urobené, lebo využíva sa tam interakcia. Účastník priamo komunikuje ako keby s trénerom, zastavuje videá a v tom prípade je koncentrovaný. Nesadne si len k videu a nepozerá na to iba ako na video, ale pracuje, rozmýšľa, a to je určite super, lebo tak by tréning mal asi aj vyzerať. 

Začal som najprv trénovať s IM Števom Mazúrom, kde vlastne rozoberal typové a základné otvorenia a stratégiu, prepočet a koncovky, ktoré by dobrý šachista mal zvládať. 

Bolo to pre mňa určite niečo nové a niečo zaujímavé, čo ma obohatilo, lebo ja mám taký názor, že každý veľmajster je niečím iný. Hrá iné otvorenia, je dobrý v iných pozíciách. Presne aj Števo v niektorých veciach vyniká. 

On je dobrý v koncovkách, čiže vedel mi nejakým spôsobom ukázať,  ako nad tým rozmýšľať  a hrá iné otvorenia, iné typy. Čiže aj v tomto mi to dosť pomohlo, že som videl, ako sa to dá hrať aj inak, než to hrám ja. 

Ja, keď som prvýkrát videl tú cenu za tréningy, tak som bol strašne prekvapený, veď to je skoro zadarmo. Lebo viem, koľko platím trénerom a myslím si, že oproti tomuto je to fakt ako zadarmo. 

Podľa mňa najlepšie na portáli a na tréningoch je možnosť trénovať s veľmi silnými hráčmi, s ktorými by sme sa za normálnych okolností nemohli ako bežní ľudia, bežní šachisti dať do kontaktu. To je podľa mňa najviac super. 

Čo sa týka Čechov a Slovákov, tak majú možnosť trénovať na tomto portáli za úplne jedinečných podmienok.  Tvorca projektu robí všetko preto, aby tu  boli najlepšie tréningy, aké sú možné. Aby tí, čo trénujú, mohli využiť plný potenciál tréningu.“

- FM Teodor Holtman

A čo vy rodičia? Tiež neviete, ako by ste Vaše deti
šachovo posunuli?

„Ahoj, 

volám sa Vladimír Haring a som otcom Viktora a Filipa, ktorí sú na slovenskej šachovej scéne pomerne dosť známi. Kto ma dobre pozná, vie, že mi veľmi záleží na ich šachovom raste a na ich napredovaní. Stále hľadám, skúmam rôzne materiály, ako napredovať a ako sa stále zlepšovať. 

Prednedávnom som objavil portál www.sachovetreningy.sk. Na Slovensku, a nielen na Slovensku, môžeme povedať, že je to bomba, čo sa týka trénovania. 

Jednou hlavnou výhodou portálu je systém. Všetky videá veľmi pekne na seba nadväzujú a to je veľmi dobré a výhodné, keď sa chcete zlepšovať.

V dnešnej uponáhľanej dobe je čas dôležitý faktor. Veľmi veľkou výhodou je trénovať, keď mám na to čas. Ďalšou výhodou je skladba trénerov. 

Cena tréningov je na dnešnú dobu  veľmi dostupná a myslím si, že pre všetkých. 

Ak ste momentálne na mieste rodiča, ktorý hľadá pre svoje dieťa to najlepšie v oblasti trénovania, vrele odporúčam portál www.sachovetreningy.sk.“

- Vladimír Haring, otec FM Viktora a FM Filipa Haringovcov

„Prioritne portál využíva môj 9-ročný syn, baví ho šach. Portál je veľmi prínosný pre jeho rast. Tréning z môjho pohľadu je hlavne časovo efektívny a keď má syn čas a chuť, tak trénuje. Odporúčam to ostatným rodičom nešachistom, aby to zakúpili svojim potomkom šachistom :-).“
- Milan
„Výhodu takejto formy tréningu vidím v tom, že si môžete vybrať čas a dĺžku tréningu podľa potreby, trénujete z pohodlia domova. Môžete si lekciu zopakovať. Určite je to veľmi efektívny spôsob tréningu. Páči sa mi, že aj známe veci sú vysvetlené zaujímavým spôsobom, prinášajúcim pre syna nový pohľad na danú problematiku, takže má pocit, že sa vždy niečo nové naučí.“
- Adriána
„Veľmi dobrý nápad vytvoriť tento portál. Dá sa trénovať kedy chcem. Z vlastnej skúsenosti viem, že je určite prospešný. Pri takomto spôsobe tréningu ma neobmedzuje zdravotný stav ako pri klasických návštevách tréningov. Za krátky čas sa naučím veľa nových vecí - nestrácam čas ako cestou na klasický tréning, nevymeškám tréning kvôli chorobe, nezaťažujem rodičov vozením na a z tréningu.“
- Lukáš