FIDE TRÉNER
PETER PALEČEK

Kontinuálny tréningový plán vyvíjaný pre začiatočníkov a mierne pokročilých šachistov. Čaká na vás 80 polhodinových lekcií + 80 materiálov na opakovanie.

„Radosť z hry je najkrajšia odmena"

„Dobrý deň, milí šachoví priatelia,

Dovoľte, aby som sa vám predstavil. Moje meno je Peter Paleček. 

Práci s  mládežou  a trénovaniu sa venujem už viac ako 30 rokov, a to vďaka Danke Vanekovej, duši žilinského mládežníckeho šachu. Posledných desať rokov trénujem v Liptovskej šachovej škole a Národnej akadémii Slovenského šachového zväzu. Moji zverenci získali na Majstrovstvách Slovenska mládeže v tomto období viac ako 130 medailí. 

Na medzinárodnom fóre získali moji zverenci niekoľko medailí z MS a ME.

Ester Morvay sa stala v roku 2010 vicemajsterkou sveta a majsterkou EU. IM Viktor Gažík získal titul majstra Európy a majstra Sveta (2018), jeho sestra Veronika Gažíková je Vicemajsterkou sveta do 16 rokov z Porto Carras 2015 a  dvojnásobnou vicemajsterkou Európy z Albeny a Budvy. Takisto získala bronz na majstrovstvách sveta v juhoafrickom Durbane. Karolína Turková si doviezla z Batumi bronz z majstrovstiev Európy.

Mojím cieľom je pomôcť aj vám získať radosť z hry, vyčariť úsmev na tvári a vypestovať lásku k našej obľúbenej kráľovskej hre.

KONTINUÁLNY
TRÉNINGOVÝ PLÁN


Vážení šachoví priatelia, rád by som vám predstavil tréningový program, ktorý je určený všetkým, ktorí sa chcú zdokonaliť v kráľovskej hre zvanej šach.

Kontinuálny tréningový plán je určený trom skupinám hráčov podľa výkonnosti. Na vstup do tohto tréningového programu sú potrebné minimálne znalosti a vedomosti o šachu. 

FT Peter Paleček

začiatočníci → mierne pokročilí

 • pre hráčov ratingu
  1000(začiatok)-1600 
 • 80 polhodinových lekcií
 • 80 materiálov

FM Tomáš Krak

stredne pokročilí

 • pre hráčov ratingu
  1601-1950
 • 40 hodinových lekcií
 • 40 materiálov

IM Štefan Mazúr

pokročilí → profi

 • pre hráčov ratingu
  1951-2300
 • 40 hodinových lekcií
 • 40 materiálov
Čo potrebujete vedieť na vstup do prvej skupiny, ktorú
vediem ja?

Úplne Vám stačí znalosť pravidiel hry, ovládanie ťahov jednotlivých kameňov, vedieť, čo je šach, mat a pat. Najdôležitejším obdobím šachistu sú jeho prvé kroky na šachovnici, formovanie základných návykov a zručností; radosť z prvých úspechov.

Na čo je zameraná táto skupina?

Prvá skupina je zameraná na základný cieľ: vidieť šachovnicu ako celok, odstrániť hrubé chyby, získať správne návyky a zručnosti potrebné k úspešnej hre.  Je určená pre hráčov od ELO 1000 (ZAČIATOČNÍCI) do ratingu okolo 1600 ELO bodov.

Z čoho všetkého pozostáva tento prvý modul?

V priebehu desiatich mesiacov nás čaká 80 polhodinových lekcií. Týždenne to budú dva polhodinové tréningy. Ak, samozrejme, tempo dodržíte. Ak nie, nič sa nestane, pôjdete vlastným tempom.

Ku všetkým materiálom máte prístup okamžite. Išlo nám len o opísanie ideálneho tréningového scenára. 10 mesiacov je podľa nás efektívna doba tréningu. Snažili sme sa vyvinúť každý z trojice plánov tak, aby skutočne trval 10 mesiacov. Povedali sme si, že každý zvládne za mesiac prebrať 8 polhodinových lekcií (FT PALEČEK), alebo 1 hodinu týždenne (FM Krak, IM Mazúr), no mýlili sme sa. Od našich poslucháčov vieme, že to častokrát trvá dlhšie. Nič sa nedeje, každý pôjdete vlastným tempom. Dôležité je, aby vás to bavilo a aby ste sami cítili, že sa zlepšujete a napredujete.
Aká je štruktúra lekcie? Čo obsahuje každá lekcia?
 • 1
  krátku rozcvičku
 • 2
  krátke opakovanie z predošlej lekcie
 • 3
  hlavnú tému
 • 4
  precvičenie témy na príkladoch: stačí zastaviť video a dostávate čas na nájdenie správnej odpovede
 • 5
  na konci lekcie je vždy zopakovanie nových poznatkov z prebranej témy
A čo nadväznosť?

Jednotlivé lekcie na seba navzájom nadväzujú a získané poznatky vytvárajú základný batoh vedomostí potrebných na úspešnú hru.

Ideálne je začať od začiatku, ani dom nestaviate od strechy. Už ste určite získali predstavu, čo vás čaká, keďže ste si v našej členskej sekcii pozreli videá nultého mesiaca.

Pridajte sa k našim verným poslucháčom

Tí okrem samotných tréningov dostávajú ku každej lekcii na zopakovanie prebranej látky aj materiály v PDF formáte a ku každému tréningu obdržia ZADARMO aj materiál s vybranými dôležitými úlohami spolu s riešením úloh a konkrétnym popisom."

Prajem vám pekný deň!
Peter Paleček


Čo teda získate týmto komplexným plánom?

 • 1
  Koncepciu celého 10-mesačného plánu, vďaka ktorej sa nemusíte skrátka starať o to, čo budete trénovať a či je materiál pre vás vhodný. Získate ucelený materiál vytvorený špeciálne pre vašu úroveň.
 • 2
  Nadväznosť jednotlivých lekcií. Vždy viete, čo nasleduje ďalej. Každá jedna lekcia nadväzuje na ďalšiu lekciu. Ste jednoducho vedený z bodu A do bodu Z.
 • 3
  Podanie a skúsenosti profesionálneho trénera, ktorý zasvätil život šachu. 30-ročné skúsenosti celkovo + hodiny príprav na každú jednu lekciu.
 • 4
  4 Interaktivitu. Snažili sme sa počas 1,5-ročného vývoja plán vytvoriť tak, aby takmer plnohodnotne nahradil osobný tréning s trénerom. V každej lekcii vám tréner často hovorí, kedy si urobiť pauzu, dá vám presný čas na porozmýšľanie a následne vám ukáže správne riešenie. Ste tak nepriamo nútený trénovať, nie iba pozerať lekciu.
 • 5
  Ku každej jednej lekcii sme pre vás vytvorili materiál na opakovanie témy. Jednoducho si každú tému zopakujete.
 • 6
  Tréning v ľubovoľnom čase. Takto komplexne spracovaný materiál, ktorý vám interaktívne podávajú tréneri, si môžete pustiť kedykoľvek. Nemusíte sa s trénerom dohadovať na konkrétnom čase. Je to veľmi efektívna forma tréningu vzhľadom na prepojenie s každodennými rutinnými povinnosťami (škola, práca, rodina). Jednoducho trénujete, kedy vám to vyhovuje.
 • 7
  Lekcie pozeráte na vašom počítači alebo na smartfóne či tablete. Veľmi jednoduché a pohodlné.

Čo si o pláne myslia poslucháči,
ktorí ho už absolvovali?


Funguje to!

„Portál hodnotím veľmi kladne, je to jednoduché, dobre zrozumiteľné, prehľadné. Najviac sa mi páči, že môžem trénovať, kedy chcem, pri dvoch deťoch a stavbe domu mám čas len neskoro večer :D.

Aj keď sa nepovažujem za úplného amatéra, začal som trénovať od začiatku a naučil som sa už veľa zaujímavých vecí, ktoré som predtým nevedel, napr. pešiakový štvorec, nevýhoda ťahu, absolútna - relatívna väzba, poznanie šachovnice, riešenie naslepo atď.

Spôsob tréningu sa mi zdá veľmi efektívny a teším sa vždy na ďalšiu lekciu. Šachové lekcie by som určite odporučil všetkým, čo sa chcú zlepšiť a majú radi šach. Je to časovo neobmedzený tréning, ktorý má hlavu aj pätu. 

Niekedy som skákal po youtube a pozeral videá, ktoré vôbec na seba nenadväzovali, Šachové tréningy sú veľmi dobrý nápad a prajem vám veľa úspechov.“

- Peter

A čo vy rodičia? Tiež neviete, ako by ste Vaše deti
šachovo posunuli?

„Ahoj, 

volám sa Vladimír Haring a som otcom Viktora a Filipa, ktorí sú na slovenskej šachovej scéne pomerne dosť známi. Kto ma dobre pozná, vie, že mi veľmi záleží na ich šachovom raste a na ich napredovaní. Stále hľadám, skúmam rôzne materiály, ako napredovať a ako sa stále zlepšovať. 

Prednedávnom som objavil portál www.sachovetreningy.sk. Na Slovensku, a nielen na Slovensku, môžeme povedať, že je to bomba, čo sa týka trénovania. 

Jednou hlavnou výhodou portálu je systém. Všetky videá veľmi pekne na seba nadväzujú a to je veľmi dobré a výhodné, keď sa chcete zlepšovať.

V dnešnej uponáhľanej dobe je čas dôležitý faktor. Veľmi veľkou výhodou je trénovať, keď mám na to čas. Ďalšou výhodou je skladba trénerov. 

Cena tréningov je na dnešnú dobu  veľmi dostupná a myslím si, že pre všetkých. 

Ak ste momentálne na mieste rodiča, ktorý hľadá pre svoje dieťa to najlepšie v oblasti trénovania, vrele odporúčam portál www.sachovetreningy.sk.“

- Vladimír Haring, otec FM Viktora a FM Filipa Haringovcov

„Výhodu takejto formy tréningu vidím v tom, že si môžete vybrať čas a dĺžku tréningu podľa potreby, trénujete z pohodlia domova. Môžete si lekciu zopakovať. Určite je to veľmi efektívny spôsob tréningu.

Páči sa mi, že aj známe veci sú vysvetlené zaujímavým spôsobom, prinášajúcim pre syna nový pohľad na danú problematiku, takže má pocit, že sa vždy niečo nové naučí.“
- Adriána
„Prioritne portál využíva môj 9-ročný syn, baví ho šach. Portál je veľmi prínosný pre jeho rast. Tréning z môjho pohľadu je hlavne časovo efektívny a keď má syn čas a chuť, tak trénuje.

Odporúčam to ostatným rodičom nešachistom, aby to zakúpili svojim potomkom šachistom :-).“
- Milan
„Veľmi dobrý nápad - vytvoriť tento portál. Dá sa trénovať, kedy chcem. Z vlastnej skúsenosti viem, že je určite prospešný. Pri takomto spôsobe tréningu ma neobmedzuje zdravotný stav ako pri klasických návštevách tréningov. Za krátky čas sa naučím veľa nových vecí - nestrácam čas ako cestou na klasický tréning, nevymeškám tréning kvôli chorobe, nezaťažujem rodičov vozením na tréning a z tréningu.“
- Lukáš