TURNAJOVÝ KURZ 
VEĽMAJSTROV

Príprava na turnaj a analýza výkonu po turnaji. 18 hodinových lekcií od piatich profesionálnych trénerov.

Moje meno je Ján Markoš, som slovenský veľmajster a tréner. Chcem vám povedať pár slov o tom, ako som sa ocitol v tomto projekte a tiež o tom, čo bude mojou časťou.

Oslovil ma tvorca portálu Vlado Jacko s tým, že by chcel pre slovenských a českých šachistov vytvoriť taký VIDEOMANUÁL o tom, ako dobre hrať turnaje, ako sa na nich dobre pripraviť a ako ich potom správne zhodnotiť. Zdalo sa mi to ako dobrá vec a vlastne každý šachista stojí pred dilemou: Ako zmaximalizovať svoje výsledky?

Ja som si pre vás pripravil 5 hodinových videí.

 • 1
  Prvá lekcia
  bude o tom ako si pripraviť repertoár na turnaj. Kým môj kolega GM Robert Cvek bude rozprávať skôr o nešachových veciach, tak ja sa Vám pokúsim čisto šachovo a technicky ukázať v chessbase aj inde akým spôsobom nájsť svoje chyby v repertoári a ako ich opraviť.
 • 2
  Druhá lekcia
  bude o tom, ako sa pripraviť na konkrétneho súpera, pretože pred touto úlohou budete stáť nespočetne veľakrát. Takže vám zase ukážem veľmi technicky, podrobne a prakticky, ako sa správne pripraviť tak, aby vás pred partiou nič neprekvapilo.
 • 3
  Tretia lekcia
  bude o tom, ako hrať s výrazne silnejším a so slabším súperom. To je vlastne otázka, pred ktorú budete postavený hlavne v prvých kolách turnaja.
 • 4
  Štvrtá lekcia
  bude o tom, ako hrať rozhodujúce partie. To je zase dilema, pred ktorú budete postavený v závere turnaja.
 • 5
  Posledná piata lekcia
  bude o tom, ako ten výkon, ktorý na turnaji podáte, zanalyzovať tak, aby vám priniesol čo najviac benefitov pre váš ďalší šachový rast.

Toto je moja časť, ktorou sa pokúsim prispieť do projektu. Okrem toho 5 hodinových lekcií bude mať aj GM Robert Cvek, veľmi šikovný český tréner, a potom dvaja legendárni, v Česku žijúci šachisti:

GM Sergei Movsesian, Armén, ktorý v minulosti reprezentoval Slovensko. Jeho šachovú aj nešachovú inteligenciu a ostrovtip sme obdivovali či spoza vedľajšej šachovnice, či pri neformálnych rozhovoroch. 

A

GM David Navara. David je dlhodobo v našom priestore najsilnejším šachistom a rady, ktoré od neho môžete počuť, budú naozaj unikátne.

Ja si osobne myslím, že tento projekt je dobrý a verím, že ak sa preň rozhodnete a absolvujete ho s nami, tak na konci budete toto moje presvedčenie zdieľať.  

Ďakujem.
Ján Markoš

Jsem šachista a šachový trenér. Byl jsem velmi mile překvapen, když mne Vlado Jacko oslovil, abych se stal spolutvůrcem velice zajímavého projektu. Projektu týkajícího se šachových turnajů, příprav na ně a další s tím související záležitosti. Je pro mne ctí dostat takovou pozvánku. 

Jsem velice rád, že můžu dělat vedle takových lidí, jako je Ján Markoš, který bude mít na starosti šachovou část. Jana si nesmírně vážím. Je to nejsilnější slovenský hráč. Dále se projektu bude účastnit David Navara a Sergei Movsesian. Myslím, že je zbytečné cokoli dodávat. 

Jak mohu přispět k tomuto projektu já?

Když hrajeme šachovou hru, máme před sebou šachovnici, šachové figurky a tak dále. Snažíme se dělat ty nejlepší tahy a ta nejlepší rozhodnutí, ale kolikrát je velmi důležité právě to rozhodnutí, které uděláte na tzv. nešachových věcech.

Nešachové věci hrají velmi důležitou roli. Jsem přesvědčený, že v mnohých případech roli rozhodující.

Člověk musí makat na šachovnici, to je jasné, ale mnohdy jsou problémy důležité právě mimo ni. 

 • 1
  První část
  je nejdůležitější. Poznat sám sebe. Zhodnotit dosavadní výkony, jak vám to šlo během turnajů, co bylo dobré, co nebylo atd. Nejen v šachu, ale i v jiných dalších činnostech je nesmírně důležité poznat sám sebe - jak funguji.
 • 2
  Druhá lekce
  bude o zvolení cílů a jejich realizace. Ať už děláte cokoli, je důležité mít nějaký cíl (dlouhodobý nebo krátkodobý). To samé i v šachu. Je důležité si zvolit cíl, samozřejmě správný cíl (ať si nezvolíte 10 piv :D, to by nebylo ono). Následně realizace těchto cílů. Nesmírně to ovlivní hru na šachovnici.
 • 3
  Třetí lekce
  bude o tom, co dělat, jak se chovat, zkrátka jakou mít životosprávu během turnaje. Na první pohled se to zdá jednoduché, ale uvidíte sami, že to zas tak snadné není. Spousta lidí ani netuší nebo neví, případně nikdy nepřemýšlela nad tím, co mají dělat během turnaje, aby neztráceli energii a koncentraci.
 • 4
  Čtvrtá lekce
  bude zaměřeno na to, co a jak dělat během partie. Opět na první pohled velice jednoduchá věc, ale víte sami, že to zas tak jednoduché není. Spousta hráčů chybuje v tom, že naprosto zbytečně ztrácí koncentraci a následně energii. O tom si povíme a já vám to ukáži i na konkrétních šachových příkladech.
 • 5
  Poslední lekce
  bude čistě moje šachová příprava na turnaj a potom během turnaje.

Tímto Vás srdečně zvu ke sledování a jsem velice zvědavý, jak se vám to bude líbit.

Děkuji.
Robert Cvek

Dobrý den, jsem David Navara, 

český šachový velmistr, hráč světového žebříčku. Ve své lekci jsem mluvil o turnajovém šachu. Odpovídal jsem na nejrůznější otázky o turnajích, o tom, jakou turnajovou strategii volit a podobně. 

Neukazoval jsem žádné partie a hovořil jsem spíše obecně. Snažil jsem se dávat rady, které by vám pomohly zlepšit výsledky v turnajích. 

Takové rady vždy mohou být samozřejmě subjektivní, ale věřím, že mají většinou racionální jádro. I kdybyste měli na věc jiný názor, myslím si, že seznámit se s mým názorem a s mými zkušenostmi může být pro vás přínosné. 

Děkuji.
David Navara

Dobrý deň, 

ja som Sergei Movsesian a v mojej lekcii sa budeme rozprávať o tom, akým spôsobom je potrebné sa pripravovať na turnaje, akým spôsobom sa menila moja príprava počas celej mojej šachovej kariéry a uvidíte aj odporúčanie, ako to robiť najlepšie. 

Sergei Movsesian

Aké sú názvy jednotlivých lekcií?

 • 1
  Vstupná lekcia do kurzu - GM Ján Markoš & GM Robert Cvek: Správna príprava je polovica úspechu
GM Ján Markoš
 • 1
  Ako si pripraviť repertoár na turnaj?
 • 2
  Udri ho, kde ho to najviac bolí!
 • 3
  Hráš s patzerom či s veľmajstrom? Žiadny problém!
 • 4
  Ako hrať partie, kde ide o všetko?
 • 5
  Ako zanalyzovať svoj výkon po turnaji?
GM Robert Cvek
 • 1
  Zhodnocení dosavadních výkonů nejen na turnaji (poznat sám sebe).
 • 2
  Zvolení cílů na turnaj a jejich důležitost a pak jejich příprava/realizace.
 • 3
  Co dělat a jak dělat během partie po nešachových stránkách.
 • 4
  Co dělat a jak dělat během turnaje po nešachových stránkách.
 • 5
  Moje šachová příprava před a během turnaje.
GM David Navara
 • 1
  Pohľad, odporúčania a rady hráča svetovej špičky k turnajovému šachu.
GM Sergei Movsesian
 • 1
  Pohľad, odporúčania a rady hráča svetovej špičky k turnajovému šachu.

K  turnajovému videomanuálu sme sa rozhodli pripojiť aj 4 bonusové lekcie IM Štefana Mazúra, nášho profesionálneho trénera a medzinárodného majstra. Štefan je nielen majster SR mužov pre rok 2019, ale je to hlavne veľmi talentovaný a silný praktický šachista. Dlhodobo patrí do TOP 10 na Slovensku. 

Zdalo sa nám koncepčne vhodné vytiahnuť jeho 4 lekcie z nášho tréningového programu - Kontinuálny tréningový plán a obohatiť alebo rozšíriť Turnajový kurz veľmajstrov. Lekcie sú veľmi praktické  a budú sa Vám určite hodiť.

Aké sú názvy Štefanových lekcií?
 • 1
  Ako ekonomicky prepočítavať a vyhnúť sa časovkám.
 • 2
  Kombinačné videnie, taktika.
 • 3
  Zapojte do prepočtu fantáziu.
 • 4
  Zapojte do útoku na kráľa čo najviac svojich figúr.
 • 1
  BONUS
  Záznam webinára "Being" Ján Markoš, nezaradená kapitola knihy

Čo teda získate týmto komplexným kurzom?

 • 1
  Koncepčný materiál
  Ucelený materiál pozostávajúci zo 18 lekcií od 5 profíkov, ktorí zadefinovali efektívnu prípravu na turnaj a takisto aj analýzu po turnaji. My šachisti sa potrebujeme pripraviť na turnaj rutinne. Prečo sa to raz nenaučiť poriadne a potom to už iba 100x zopakovať?
 • 2
  Podanie a skúsenosti profesionálov Slovenskej, Českej aj svetovej špičky.
  Zozbierali sme rady od najlepších hráčov v našich končinách. Nech už ste na akejkoľvek úrovni, okamžite môžete skopírovať ich turnajové odporúčania, ale aj uplatniť cenné rady v praxi.
 • 3
  Podrobne rozobranú šachovú aj nešachovú turnajovú prípravu zvlásť.
  Váš výsledok bude akýmsi mixom týchto dvoch oblastí. Bez šachovej stránky vám kondícia nepomôže, ale zasa koncentrovane sa sústrediť na 9 partií za sebou môže byť často namáhavé. Naučíte sa efektívne vedieť, kedy premýšľať a kedy zase zrýchliť a šetriť si energiu.

Čo si o pláne myslia poslucháči,
ktorí ho už absolvovali?

Funguje to!

„Najviac sa mi páčili videá od Roberta Cveka, pretože mám také isté problémy s nešachovými aspektmi, ako mal niekedy aj on sám. Dozvedel som sa, ako sa naučiť koncentrovať na partiu, ako narábať s energiou počas partie a taktiež čo je to autosugescia. Odporučil by som zakúpiť tieto super videá najmä tým šachistom, ktorí majú problém s nešachovými aspektmi a tiež tým, ktorí nevedia, ako si užiť šachy. Určite neoľutujete!"

- Patrik Kravec


„Mnoho vecí som vďaka kurzu spoznal až teraz. Potrebujem pracovať na repertoári otvorení proti silným a proti slabším hráčom - zatiaľ som hral proti všetkým rovnako. Páčilo sa mi, ako otvorene veľmajstri odkryli tajomstvá i svoje slabé stránky.“

- Vladimír

A čo vy rodičia? Tiež neviete, ako by ste Vaše deti
šachovo posunuli?

„Ahoj, 

volám sa Vladimír Haring a som otcom Viktora a Filipa, ktorí sú na slovenskej šachovej scéne pomerne dosť známi. Kto ma dobre pozná, vie, že mi veľmi záleží na ich šachovom raste a na ich napredovaní. Stále hľadám, skúmam rôzne materiály, ako napredovať a ako sa stále zlepšovať. 

Prednedávnom som objavil portál www.sachovetreningy.sk. Na Slovensku, a nielen na Slovensku, môžeme povedať, že je to bomba, čo sa týka trénovania. 

Jednou hlavnou výhodou portálu je systém. Všetky videá veľmi pekne na seba nadväzujú a to je veľmi dobré a výhodné, keď sa chcete zlepšovať.

V dnešnej uponáhľanej dobe je čas dôležitý faktor. Veľmi veľkou výhodou je trénovať, keď mám na to čas. Ďalšou výhodou je skladba trénerov. 

Cena tréningov je na dnešnú dobu  veľmi dostupná a myslím si, že pre všetkých. 

Ak ste momentálne na mieste rodiča, ktorý hľadá pre svoje dieťa to najlepšie v oblasti trénovania, vrele odporúčam portál www.sachovetreningy.sk.“

- Vladimír Haring, otec FM Viktora a FM Filipa Haringovcov

„Prioritne portál využíva môj 9-ročný syn, baví ho šach. Portál je veľmi prínosný pre jeho rast. Tréning z môjho pohľadu je hlavne časovo efektívny a keď má syn čas a chuť, tak trénuje. Odporúčam to ostatným rodičom nešachistom, aby to zakúpili svojim potomkom šachistom :-).“
- Milan
„Výhodu takejto formy tréningu vidím v tom, že si môžete vybrať čas a dĺžku tréningu podľa potreby, trénujete z pohodlia domova. Môžete si lekciu zopakovať. Určite je to veľmi efektívny spôsob tréningu. Páči sa mi, že aj známe veci sú vysvetlené zaujímavým spôsobom, prinášajúcim pre syna nový pohľad na danú problematiku, takže má pocit, že sa vždy niečo nové naučí.“
- Adriána
„Veľmi dobrý nápad vytvoriť tento portál. Dá sa trénovať kedy chcem. Z vlastnej skúsenosti viem, že je určite prospešný. Pri takomto spôsobe tréningu ma neobmedzuje zdravotný stav ako pri klasických návštevách tréningov. Za krátky čas sa naučím veľa nových vecí - nestrácam čas ako cestou na klasický tréning, nevymeškám tréning kvôli chorobe, nezaťažujem rodičov vozením na a z tréningu.“
- Lukáš