PRÍBEH PORTÁLU WWW.SACHOVETRENINGY.SK

Dnes už viem, že na to, aby ste v šachu efektívne napredovali, dosiahli lepšie šachové návyky, hlbšie porozumeli šachu, potrebujete robiť tieto 3 veci:

  1. Rozhodnúť sa efektívne trénovať a zlepšiť sa hneď teraz!
  2. Uvedomiť si, čo ste pre tréning šachu robili doteraz
  3. Stanoviť si cieľ a stratégiu

V prvom rade sa musíte rozhodnúť, že urobíte zmenu. Či so šachom začínate, alebo ho už hráte roky, vždy sa najprv spýtajte seba, či ste spokojný so svojou momentálnou šachovou úrovňou. Ak áno, super, aspoň viete, na čom ste a pokiaľ sa v budúcnosti výsledky nedostavia, vy nebudete prekvapený. Ak nie, takisto super. Už ste si ujasnili, že niečo potrebujete zmeniť.

Ešte predtým než nájdete spôsob, akým budete trénovať, uvedomte si najprv, čo ste pre šach robili doteraz. Je to nesmierne dôležitá vec.

Konečne sa presúvame do ďalšej časti, kde si ujasníte čo vlastne chcete dosiahnuť a akým spôsobom. V tomto bode podľa mňa asi najviac šachistov havaruje (roky som v tomto chyboval aj ja). Teória, taktika, stratégia, koncovky, pešiakové štruktúry, časovky, štúdie, prednášky na rôzne témy, sústredenia, samotné hranie, dobré a zlé obdobia (chaos)...to je iba zlomok toho všetkého, z čoho sa tréning šachu skladá. Vy si najprv potrebujete ujasniť z čoho sa šachový tréning skladá. Musíte sa postupne zlepšovať v každej jednej časti a to efektívne.  

Môj príbeh, alebo ako vznikol portál www.sachovetreningy.sk

Volám sa Vladimír Jacko a do šachového klubu som vstúpil keď som mal 12 rokov. Vtedy som ešte nevedel, že šach mi zmení život. Od tohto veku som v šachu neustále. Prešiel som s ním základnú, strednú a vysokú školu. Dokonca teraz, keď som už po vysokej škole, tak vediem a vyvíjam tento úžasný projekt, ktorého hlavnou ideou je sprístupňovať všetkým ľuďom hovoriacim našou rečou efektívny a pravidelný tréning s ucelenou koncepciou a časovou slobodou pod vedením profesionálneho trénera. Šach ma proste vtiahol dnu 🙂

Poďme ale trošku späť...

Za prvých 7 rokov hrania sa mi podarilo prekročiť rating 2300 a získal som tak titul Fide Master. Počas týchto 7 rokov som trénoval rôznymi formami. Mal som niekoľko krátkych pokusov trénovať aj individuálne s trénerom (osobne považujem za najefektívnejší spôsob), ale viac-menej sa tieto pokusy neujali, či už pre finančné, alebo časové problémy. Preto som zväčša trénoval sám, čo samozrejme nie je vôbec jednoduché. Myslím si, že množstvo šachistov má práve takýto samotársky prístup. 

Neefektívne trénovanie je tá najväčšia chyba, ktorú som v šachu urobil. 

Avšak tento môj samotársky prístup bol vo väčšej miere obohatený sústredeniami, ktoré boli organizované na vysokej úrovni, pretože vždy sa tam objavil renomovaný zahraničný prednášajúci. Vrelo všetkým odporúčam zúčastniť sa takýchto šachových akcií. Prídete do kontaktu nielen s profíkmi, ktorí tam prednášajú, ale aj s ľuďmi, ktorí tam chodia s podobným záujmom a môžete si tak vymieňať informácie. Je to pre mňa, ako šachistu bez trénera, jedno z najefektívnejších riešení. Samozrejme to takisto nie je zadarmo a stojí to čas.

Preto som postupom času prechádzal na iné možnosti tréningu. Odkedy je internet rozšírený aj v našich končinách, tak internetové lekcie na youtube boli pre mňa jasná voľba. Zväčša boli prístupné zadarmo, vysvetľovali ich veľmajstri a tak som sa vzdelával s veľkým odhodlaním.

No bolo tu niekoľko vecí, ktoré mi vždy hrozne vadili:

  1. lekcie boli vždy na istú tému, no keď lekcia skončila, objavila sa nová téma z úplne inej oblasti
  2. lekcie nemali žiadnu koncepciu
  3. nebolo tam žiadne opakovanie
  4. neboli tam rady, čo mám robiť, keď lekcia skončí. Odkiaľ som mal vedieť čo robiť? Veď nikdy mi to nikto nepovedal. To bol môj sústavný problém.

Nedá sa povedať, že by ma to neobohacovalo, ale každopádne som si tu prvýkrát uvedomil, že takáto forma vzdelávania je síce veľmi zaujímavá, ale prekážal mi ten neucelený tréningový plán.

A tak v roku 2015 pri ceste vlakom z Košíc do Bratislavy pri pozeraní takejto jednej free lekcie z youtube som si povedal, že už toho mám skutočne dosť... Chvíľu som premýšľal a hovorím si: Ja som prekročil rating 2300 úplne chaoticky a teraz keď sa snažím posunúť ďalej, tak opäť mám problém nájsť efektívny spôsob tréningu.

Povedal som si, že to v "Československu" zmením. Skúsim to spraviť inak, lepšie, a hlavne na Slovensku a v Česku, kde projekty takéhoto typu veľmi nevznikajú. Uvedomil som si, že možno nielen ja mám podobný problém a takisto mi napadlo, že veľa šachistov nemá svojho trénera a nevie čo má robiť. Veď neraz sa ma ľudia pýtali: "Jacky, ako si prekročil rating 2300? Čo si robil?" Ja som im štandardne odpovedal: "Riešte taktiku", ale pomyslel som si: Keby som ja vedel :))

Technicky mi v začiatkoch pomáhal spolužiak Dávid, za čo mu ďakujem. Spoločnými silami sme postupne budovali portál, až kým nadobudol terajšiu podobu. Vytvoril som 3 úspešné tréningové programy, pomocou ktorých sa dnes zlepšuje trojciferné číslo šachistov.

Stále však na portáli pracujem! Mám to skutočne veľmi rád 🙂

Často sa ma ľudia pýtajú, prečo ja sám nie som tréner na vlastnom portáli? Zvyknem im na to odpovedať, že a kto by potom viedol portál? Som skutočne rád, že môžem spolupracovať s profíkmi ako: GM David Navara, GM Sergei Movsesian, GM Ján Markoš, GM Robert Cvek, GM Igor Štohl, GM Jan Krejčí, IM Štefan Mazúr, FM Tomáš Krak, FT Peter Paleček.

Dúfam, že mnou vytvorený portál prinesie všetkým šachistom, ktorí sa chcú zlepšiť, lepšie šachové návyky, hlbšie porozumenie šachu, vybudovanie vzťahu k šachu, čo prispeje k lepším výsledkom a hlavne k radosti z hry.

Urobil som to pre vás 🙂

  - FM Vladimír Jacko