Nepremieňanie šancí

Naštvaný Magnus Carlsen

Každému šachistovi je úplne jasné, že nie všetky vyhraté pozície dokážeme v reálnej partii vyhrať. Ani Roger Federer nedá z každého podania eso. Treba sa s tým zmieriť, že nie každú šancu využijeme. Mnohokrát dokonca prejdeme okolo nej bez povšimnutia a ona sa stratí v nedohľadne. Niektoré šance sú iba raz za partiu, niektoré dokonca raz za život.

Veľmi častým bodom zlomu pri úspechoch alebo neúspechoch je práve to, ako sa dokážeme chopiť svojich šancí. Či dokážeme zachrániť prehratú partiu, alebo prekonvertovať lepšiu pozíciu do výhry. To závisí od viacerých faktorov, ktoré som pri svojej vzorke hráčov odpozoroval.

 1. Úspešní bývajú tí hrači, ktorí sú až chorobní optimisti. Tí majú pocit, že šanca stále žije a v každej pozícii sa ju snažia vycítiť. Optimizmus zväčšuje bojové vlastnosti. Niekedy to takto naladený hráč preženie a precení svoje možnosti, to je ale asi stále úspešnejšie ako u skupiny, ktorá je až príliš realistická, ba až pesimistická.
  Odporúčanie – nalaďte sa pozitívne, myslite len na to dobré.
 2. Z hráčov kto rešpektoval aspoň základné zásady bezpečia – centralizácia figúr, bezpečie kráľa a nedávať súperovi protihru v podobe tvorby rôzneho druhu nerovnováhy /napr. voľní pešiaci, prevaha síl na dôležitom úseku bojiska atď./, ten mal menej prehier a viac vyhratých pozícií vyhral.
  Odporúčanie – Dajte si záležať aj na zdanlivo nepodstatných momentoch.
 3. Tréning – ako vyhrávať vyhraté pozície. Kto si dal záležať a dokázal svoje úsilie v tréningu zmobilizovať na rozohrávanie vyhratých pozícií, tomu sa to darilo lepšie aj na turnajoch.
  Odporúčanie – Zahrajte si so svojim sparringpartnerom alebo počítačom pozície s veľkými výhodami. Veľa bohatstva sa skrýva aj v zdanlivo bezvýchodiskových situáciách.
 4. Skúsenosti. Veľmi cenným prvkom v našej hre je skúsenosť. Človek ak zažije na vlastnej koži napr. to, že otočí prehratú partiu, nabudúce sa už bude mať k čomu vrátiť v podobnej situácii. Už samotný Capablanca tvrdil, že „dobrý hráč má vždy šťastie.“

Preto striehnite na svoju životnú šancu, aby ste ju neprepásli. Nadviažeme na Capablancu – šťastie praje pripraveným. Preto v lepších pozíciách nepoľavujte v koncentrácii a v horších neprepadnite zúfalstvu.

FM Tomáš Krak
Jeden z hlavných trénerov portálu www.sachovetreningy.sk, zakladateľ občianskeho združenia 1. Košická šachová škola a taktiež tréner Slovenského šachového zväzu.

VZDELÁVAJTE SA S NAMI

Každý týždeň posielame emailom článok, alebo video od profi trénerov.
Buďte s nami. Inšpirujte sa a začnite uplatňovať rady v praxi :))

Chcem sa pridať
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 • VZDELÁVAJTE SA S NAMI

  Každý týždeň posielame emailom článok, alebo video od profi trénerov. Buďte s nami. Inšpirujte sa a začnite uplatňovať rady v praxi :))

 • Kategórie
 • NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY
 • "Šachové Tréningy" je trendový šachový projekt, ktorý sprístupňuje všetkým ľuďom hovoriacim našou rečou efektívny a pravidelný tréning s ucelenou koncepciou a časovou slobodou pod vedením profesionálneho trénera. Portál denne pridáva na FB Fanpage a Instagrame príspevky, ktorými vzdeláva, inšpiruje a motivuje. Robí takisto livestreamové komentovanie turnajov, reportáže z významných podujatí a rozhovory so zaujímavými hráčmi.