Potiahol a išiel si ľahnúť pod palmu

Najviac opitý človek, s ktorým som si kedy sadol za šachovnicu, napodiv nebol ani Slovák, ani Čech. Bol to Fín Mika Karttunen a hrali sme spolu v poslednom kole Európskeho klubového pohára v roku 2001. Turnaj sa konal v prímorskom hoteli na Kréte, vonku bolo i koncom septembra pomerne teplo, a môj súper bol už na začiatku kola úplne grogy.

Svoj štýl hry prispôsobil svojej momentálnej indispozícii. Rýchlo potiahol a išiel si ľahnúť von na terasu pod palmu to trávy. Keď som potiahol ja, jeden zo spoluhráčov ho nenápadne zobudil, on sa vrátil, tráva vo vlasoch a tráva na šatoch, rýchlo opäť niečo zahral a vrátil sa na svoje improvizované lôžko.

Rozhodcovia počínanie Fína na týždeň vypusteného z vlasti, v ktorej platí pomerne prísna prohibícia na alkohol, sledovali s pobavením a miernym znepokojením. Vlastne neviem, prečo mu vôbec dovolili hrať, ja som sa však tiež rozhodol vybaviť celú vec radšej priamo na šachovnici a protest som nepodal. Problémom bolo len to, že Mika počas partie postupne triezvel a jeho šachová sila pomaly ale isto opäť narastala. Stál už ale na prehru a po časovej kontrole bol výsledok len otázkou času.

Fín sa rozhodol netrápiť v prehratej koncovke a partiu ukončil vskutku originálne. Odišiel na pivo do pol kilometra vzdialeného mestečka. To už nevydržali ani južanskí rozhodcovia a partiu skontumovali v môj prospech.

Príbeh má očakávateľný záver. Po poslednom kole bol záverečný banket. Na bankete som stretol aj Miku, celkom namol a s pivom v ruke. Ako sa dostal domov, to neviem.

Vo vzťahu šachu a alkoholu som zažil všeličo. Videl som človeka, ktorý vypil za 24 hodín 30 pív a ešte polhodinku pred partiou spal v aute s kôrkou chleba v ruke, videl som veľmajstra zaspať za šachovnicou tak tvrdo, že ho nikto nebol schopný zobudiť. Napokon sa zobudil sám, a s výkrikom, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Biely Tesák, zahral niečo ako 24.b2-b3, i keď mu na kráľovskom krídle visela figúrka.

Šach je ako šoférovanie. Vyžaduje si oddýchnutú a čistú hlavu. (O tom odpočinku by som s dvomi maličkými deťmi vedel rozprávať svoje…) Ak to s ním myslíte vážne, na turnajoch nepite, alebo na nich pite len minimálne. Úlety radšej prenechajme futbalistom či rockovým hviezdam.

Karttunen-Markoš, Európsky klubový pohár, 2001, čierny na ťahu. Ako by ste získali výhodu proti svojmu indisponovanému súperovi?

Šachový veľmajster. Ján je už dlhšiu dobu najlepším Slovákom. Slovensko reprezentuje už viac ako 15 rokov. Je taktiež úspešný šachový publicista a tréner.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára podľa zásad spracovania osobných údajov.