Ste si istí, že viete dať mat strelcom a jazdcom?

Stalo sa vám už niekedy, že ste sa ocitli v pozícii, kde vám ostal iba strelec a jazdec a vy ste si zrazu položili otázky: vyhrám to vôbec? Viem ako sa to vyhráva? O to ťažšie sa táto pozícia hrá, keď ste v časovej tiesni alebo keď hráte za mužstvo, kde stav zápasu je 3,5:3,5 a vy hráte túto koncovku a musíte vyhrať. Všetci vieme, že ak nedáme mat do 50 ťahov partia je automaticky prehlásená za remízu. Niekedy takúto koncovku nevyhrajú ani veľmi silní hráči. Pozrite si „faux pas“, kde ukrajinská ex-majsterka sveta Anna Ushenina partiu nevyhrala.

Možno si teraz stále hovoríte, že to viete bez problémov vyhrať a možno je to aj pravda, no v nasledujúcom videu sa dozviete všetky techniky, ktoré vedú k zaručenej výhre. Pomenujeme si základné typové pozície a naučíme sa, čo je pre túto koncovku najdôležitejšie. Chceme to vedieť vyhrať, či nie? Pohodlne sa usaďte a v nasledujúcich minútach sa naučíte všetko, čo je pri matovaní so strelcom a jazdcom potrebné. Pod videom nájdete základné zásady a odporúčania k tréningu tejto koncovky 🙂 Nezabudnite si stiahnuť materiál, kde nájdete všetky typové pozície… pri tréningu to budete potrebovať.


Základné zásady platiace pri matovaní strelcom a jazdcom

 1. Mat je možné dať iba v rohu farby polí, po ktorých strelec chodí.
 2. Ľahké figúrky si vyžadujú vzájomnú súčinnosť, najviac polí kontrolujú, ak sú blízko seba na rovnakej farbe, ale aj ak sú ďalej od seba na rovnakej farbe, dá sa za pomoci kráľa vytvoriť nepriepustná bariéra.
 3. Kráľ by mal čo najviac rešpektovať strelca, to znamená chodiť po farbe polí opačnej ako strelec
 4. Poznanie typových pozícií.

Odporúčanie k tréningu  matovania S+J

 1. Najprv sa naučte každú typovú pozíciu – a to samozrejme v každej verzii – na každú „svetovú stranu“, a to čo najdokonalejšie.
 2. Nedávajte si časové obmedzenie na matovanie –  v žiadnom prípade to netrénujte ako blicku s počítačom s tempom 2×3 min. Hrajte to ako normálnu partiu s prepočtom variantov a použitím naučených schém.
 3. Nájdite si vlastné spôsoby, ako dosiahnuť cieľ.

  Tak čo, teraz by ste už súperovi dali mat ? Napíšte do komentárov ako sa vám páčila lekcia a či ste sa niečo nové dozvedeli.
FM Tomáš Krak
Jeden z hlavných trénerov portálu www.sachovetreningy.sk, zakladateľ občianskeho združenia 1. Košická šachová škola a taktiež tréner Slovenského šachového zväzu.

VZDELÁVAJTE SA S NAMI

Každý týždeň posielame emailom článok, alebo video od profi trénerov.
Buďte s nami. Inšpirujte sa a začnite uplatňovať rady v praxi :))

Chcem sa pridať
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov

 • VZDELÁVAJTE SA S NAMI

  Každý týždeň posielame emailom článok, alebo video od profi trénerov. Buďte s nami. Inšpirujte sa a začnite uplatňovať rady v praxi :))

  Stlačením tlačidla "Chcem sa pridať" súhlasíte s tým, že Vás zaregistrujeme k odberu článkov a ďalej Vám budeme posielať len e-maily s rovnakou alebo podobnou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti šachu a šachového vzdelávania.Pre získanie tohto obsahu ešte potvrďte overenie e-mailu, ktorý Vám bude do schránky ihneď zaslaný. Na e-maily sa môžete tešiť zväčša 1x týždenne. Pokiaľ narazíme na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, radi Vám dáme o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť e-mail newslettery ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každom e-maili. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.
 • Kategórie
 • NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY
 • "Šachové Tréningy" je trendový šachový projekt, ktorý sprístupňuje všetkým ľuďom hovoriacim našou rečou efektívny a pravidelný tréning s ucelenou koncepciou a časovou slobodou pod vedením profesionálneho trénera. Portál denne pridáva na FB Fanpage a Instagrame príspevky, ktorými vzdeláva, inšpiruje a motivuje. Robí takisto livestreamové komentovanie turnajov, reportáže z významných podujatí a rozhovory so zaujímavými hráčmi.