GM Ján Markoš

„Šach je hra plná tajomstiev. Majte oči otvorené a uvidíte prekrásne veci!“

Volám sa Ján Markoš a som šachový veľmajster, autor a tréner. 

 

Moje súžitie s kráľovskou hrou už nejaký čas trvá a dosť sa za tie roky premenilo. Keď som bol tínedžerom, bol náš vzťah veľmi blízky a intenzívny. Šachové knihy som mal v každej miestnosti a pred spaním som lúskal vežové koncovky. Tento prvotný ošiaľ trval niekoľko rokov a priniesol mi titul majstra Európy do 16 rokov a veľmajstrovský titul.

Počas štúdii na vysokej škole moja láska k šachu ochladla. Vyštudoval som filozofiu a teológiu na Karlovej univerzite, a popri tom napísal knižku o Kráľovskej indickej obrane. Potom som pracoval ako učiteľ a manažér vzdelávacích projektov. Ako som túto dobu prečkal prevažne na prvom mieste slovenského ratingového rebríčka, to je ťažké vysvetliť.

Približne pred rokom som sa k šachu vrátil. Už ale nie s vlastnými ambíciami. Snažím sa skôr radosť z tejto krásnej hry tlmočiť ďalším ľuďom. Slovenskej verejnosti i vám, klubovým šachistom. Snažím sa o šachu hovoriť do médií, napísal som knihu s tajomným názvom Pod hladinou. Trénujem hráčky a hráčov každej výkonnosti a veku, a keď sa im podarí partia či turnaj, mám radosť, akoby som tú partiu či ten turnaj hral sám.

Šach krásna hra. Je jedným z mnohých spôsobov, ako sa dotknúť toho naozaj cenného v živote: priateľstva, krásy, odvahy, tajomstva. Mám pocit, že môj vzťah k tejto hre sa len tak neskončí...

 

Témy, ktoré budeme preberať

 • 1
  Ako si pripraviť repertoár na turnaj?
 • 2
  Udri ho, kde ho to najviac bolí!
 • 3
  Hráš s patzerom či s veľmajstrom? Žiadny problém!
 • 4
  Ako hrať partie, kde ide o všetko?
 • 5
  Ako zanalyzovať svoj výkon po turnaji?

Poďte s nami trénovať a zažite svoj najlepší turnaj v živote