GM Sergei Movsesian

Sergei je arménsky reprezentant, ktorý v minulosti reprezentoval Slovensko a Česko

Sergej Movsesian bol do roku 2010 najlepší slovenský šachový veľmajster. Jeho ELO v auguste 2008 bolo 2723, patrí do svetovej špičky najlepších šachistov.

Sergei vyrastal ako Armén v Gruzínsku, šach ho naučil hrať otec ako štvorročného. Ako nádejný šachový talent sa 14-ročný presťahoval s rodičmi do Pardubíc. V roku 1999 sa dostal do štvrťfinále majstrovstiev sveta, to znamená medzi osem najlepších hráčov na svete. Síce žil dlhé roky v Čechách, hral v českej šachovej reprezentácii, vie perfektne po česky, ale české občianstvo nedostal. V roku 2002 sa stal občanom Slovenska a v tom istom roku vyhral superturnaj v Sarajeve. V ligovej sezóne 2006/2007 hral za český klub Rapid Pardubice, ktorý v súťaži vyhral s náskokom po tretíkrát za sebou. Svoje víťazstvo na turnaji v Sarajeve zopakoval v roku 2007, keď za sebou nechal aj svetovú štvorku Morozeviča. Zvíťazil aj na Čigorinovom memoriále v Petrohrade a na turnaji Czech Coal Carlsbad v konkurencii Širova a ďalších svetových velmajstrov.

Na začiatku roku 2008 štartoval na B-turnaji vo Wijk aan Zee, kde vyhral šesť z 13 partií a s jednobodovým náskokom obsadil v turnaji prvé miesto pred Angličanom Shortom.

Na Majstrovstvách Európy jednotlivcov v Plovdive získal striebornú medailu. Úspešne reprezentoval SR na olympiádach, 2006 vynechal pre kolíziu s termínom pôrodu druhého dieťaťa. Jednu dobu začal (na žiadosť Bessela Koka) trénovať Viktora Lázničku. 

Sergej je polyglot, ovláda deväť jazykov -anglický, nemecký, ruský, srbochorvátsky, český, poľský, arménsky a gruzínsky a samozrejme slovenský.

 

Špeciálna lekcia

  • 1
    Špeciálna lekcia
    V lekcii Sergei rozpráva o svojich bohatých turnajových skúsenostiach, o svetovej špičke a hlavne o turnaji, na ktorom hral spolu so šachovou legendou Garrym Kasparovom.

Poďte s nami trénovať a zažite svoj najlepší turnaj v živote